2ος ο ΟΦΚΑ Οδυσσέας στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κ16

Αθλητικές εκδηλώσεις

Για μία ακόμα φορά το νέο «αίμα» του ΟΦΚΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ Αγίου Δημητρίου θριάμβευσε! Οι αθλητές του συλλόγου μας, στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κ16 που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 16 Απριλίου 2022 στο ΕΑΚΝ Αγ. Κοσμά, τα πήγαν περίφημα και έφεραν τον ΟΦΚΑ ΟΔΥΣΣΕΑΣ στη δεύτερη θέση της συνολικής βαθμολογίας με 93 βαθμούς ανάμεσα σε 39 σωματεία της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Πειραιά και Νοτιοδυτικής Αττικής!

Οι αθλητές μας κατέκτησαν συνολικά 10 μετάλλια. Μάλιστα τρία από αυτά ήταν χρυσά με τον Βασίλη Μαυρουδή στο άλμα εις ύψος, την Αγγελική Κωνσταντοπούλου επίσης στο άλμα εις ύψος και την ομάδα σκυταλοδρομίας 4×80μ. των κοριτσιών (Χ. Νέου, Ε. Ιακωβάκη, Ε. Αλιβάνογλου, Κ. Αντωνοπούλου).

Συνολικά πέντε ασημένια μετάλλια κατέκτησαν η 13χρονη Ελένη Ιακωβάκη στα 80μ., η Αγγελική Τσιλιβάκου στα 1.200μ., ο Ευθύμης Κανάς στα 3.000μ., οι ομάδες σκυταλοδρομίας 3×1.200μ. των κοριτσιών (Β. Δαή, Α. Τσιλιβάκου, Δ. Αντωνίου) και 4×80μ. των αγοριών (Β. Μαυρουδής, Χ. Καπανταής, Γ. Αλεξόπουλος, Ν. Γερονίκος).

Δύο χάλκινα μετάλλια πήραν ο Κώστας Πλιάκος στη σφαιροβολία και η ομάδα 3×1.200μ. των αγοριών (Γ. Μανουσέλης, Σ. Κοκκινέλης, Ε. Κανάς).

Αγωνίστηκαν αρκετοί αθλητές του συλλόγου μας ακόμα, που πήραν πολύ καλές θέσεις, ενώ για κάποιους ήταν η πρώτη αγωνιστική εμπειρία.

Αναλυτικά, η Εύα Αλιβάνογλου ήταν 5η στο άλμα εις μήκος, ο Κωνσταντίνος Αναστασάκης ήταν 6ος στο ίδιο αγώνισμα, ενώ στο αγώνισμα του σκάμματος αγωνίστηκαν ακόμα οι Κωνσταντίνα Αντωνοπούλου, Χριστιάνα Γερακάρη, Παναγιώτα Καλογιάννη και ο Δημήτρης Τσάλας.

Στα δρομικά αγωνίσματα, ο Νίκος Γερονίκος ήταν 9ος στα 150μ, ο Χρήστος Καπανταής 11ος στα 80μ., ο Γιώργος Μανουσέλης 19ος στα 1.200μ., ενώ έτρεξαν ακόμα η Βαλέρια Καρέλλι στα 1.200μ. και οι αδερφές Οικονομάκη στους πρώτους τους αγώνες στα 80 και 150μ. αντίστοιχα.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος στους αγώνες! Ραντεβού στους επόμενους αγώνες.

Λίγα λόγια για τον ΟΦΚΑ

Ο ΟΦΚΑ Οδυσσέας Αγίου Δημητρίου είναι ο πρώτος σύλλογος στίβου στον Άγιο Δημήτριο από το 1989. Όλα αυτά τα χρόνια έχει παράξει εκατοντάδες αθλητές και πρωταθλητές, ενώ χιλιάδες παιδιά έχουν περάσει από τις Ακαδημίες του!

Έχει στη δύναμη του ικανούς προπονητές τόσο στις Ακαδημίες όσο και στα 4 αγωνιστικά τμήματα (Άλματα, Ταχύτητες, Ρίψεις, Αντοχή) όπου κάθε χρόνο πετυχαίνουν σπουδαίες διακρίσεις στις αγωνιστικές κατηγορίες. Τα τελευταία 20 χρόνια είναι σταθερά στα 20 πρώτα σωματεία της χώρας και συνεχίζει!