Δελτίο τύπου του Γ.Σ. “Πήγασος” Αγίου Δημητρίου για τη διάκριση αθλητών/ριών του
Αθλητικές εκδηλώσειςΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 01/06/2021
Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κατηγορίας Κ18
ΕΑΚΝ Αγίου Κοσμά (29/05/2021)
Στους κορυφαίους της κατηγορίας Κ18 ο ΓΣ ΠΗΓΑΣΟΣ
Την 5η θέση ανάμεσα σε 44 σωματεία κατέκτησε ο σύλλογός μας στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ18 , στους αγώνες που πραγματοποίησε η ΕΑΣ ΕΓΑΣΑ ΠΕΙΡΑΙΑ & ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ στις αθλητικές εγκαταστάσεις του ΕΑΚΝ ΑΓΙΟΥ ΚΟΣΜΑ, το Σάββατο 29 Μαΐου.
Με εκπληκτικές εμφανίσεις, ατομικά ρεκόρ και προκρίσεις στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα, οι αθλητές του ΓΣ ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ πρόσθεσαν στην τροπαιοθήκη του συλλόγου ακόμα 6 μετάλλια (3 ΧΡΥΣΑ – 1 ΑΣΗΜΕΝΙΟ – 2 ΧΑΛΚΙΝΑ) και με συγκομιδή 107.5 βαθμών συγκαταλέγονται πλέον στις μεγάλες δυνάμεις του Ελληνικού Στίβου.
Πρωταγωνιστής στις ρίψεις ο ΔΑΡΒΙΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ (2005) ο οποίος κατέκτησε 2 χρυσά μετάλλια. Στην δισκοβολία κέρδισε με ατομικό ρεκόρ 47,07μ. και στην Σφαιροβολία με επίδοση 14,81μ. ηταν και παλι ο νικητής ! Ταυτόχρονα ο αθλητής της Βάσως Παναγιωτοπούλου κέρδισε και την πρόκρισή του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ18 που θα διεξαχθεί στον Βόλο (10-11/7/2021) .
Στα 200μ γυναικών Κ18 η 15χρονη ΣΕΝΚΑΛΑ ΗΒΗ-ΦΑΝΗ (2006) για άλλη μια φορά επιβεβαίωσε οτι αποτελεί την κορυφαία αθλήτρια στο αγώνισμα , στον όμιλό και ενα απο τα μεγαλύτερα ταλέντα στην χώρα. Με νέο ατομικό ρεκόρ 26.15 κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο , παρά τον αντίθετο άνεμο (-3.8μ.) και κέρδισε την πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18. Να σημειώσουμε οτι η αθλήτρια του Γιάννη Πίτσα ανήκει στην μικρότερη κατηγορία (Κ16).
Ο σύλλογός μας κέρδισε ακόμα:
ΑΣΗΜΕΝΙΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ – Δισκοβολία γυναικων Κ18 – ΤΣΑΚΑΛΗ ΛΥΔΙΑ με επίδοση 27,42μ.
ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ – Σφυροβολία γυναικών Κ18 – ΠΕΡΑΚΗ ΜΑΡΙΑ με επίδοση 38,15μ.
ΧΑΛΚΙΝΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ – Ομάδα Σκυταλοδρομίας 4Χ400μ. – ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ – ΑΪΒΑΤΟΓΛΟΥ ΑΛΕΞΗΣ – ΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ – ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ με επίδοση 4:49:55.
Το Δ.Σ. του συλλόγου μας συγχαίρει τους αθλητές και τους προπονητές του συλλόγου για την μεγάλη επιτυχία και την διαρκή άνοδο του συλλόγου!
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ο ΓΕΝΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΚΑΡΥΤΙΝΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΜΑΤΣΟΥΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ