Δελτίο τύπου του Γ.Σ. “Πήγασος” Αγίου Δημητρίου για τη διάκριση αθλητών/ριών του

ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 01/06/2021

Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κατηγορίας Κ18
ΕΑΚΝ Αγίου Κοσμά (29/05/2021)
Στους κορυφαίους της κατηγορίας Κ18 ο ΓΣ ΠΗΓΑΣΟΣ

Την 5η θέση ανάμεσα σε 44 σωματεία κατέκτησε ο σύλλογός μας στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ18 , στους αγώνες που πραγματοποίησε η ΕΑΣ ΕΓΑΣΑ ΠΕΙΡΑΙΑ & ΝΟΤΙΟΔΥΤΙΚΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ στις αθλητικές εγκαταστάσεις του ΕΑΚΝ ΑΓΙΟΥ ΚΟΣΜΑ, το Σάββατο 29 Μαΐου.​

Με εκπληκτικές εμφανίσεις, ατομικά ρεκόρ και προκρίσεις στα Πανελλήνια Πρωταθλήματα, οι αθλητές του ΓΣ ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ πρόσθεσαν στην τροπαιοθήκη του συλλόγου ακόμα 6 μετάλλια (3 ΧΡΥΣΑ – 1 ΑΣΗΜΕΝΙΟ – 2 ΧΑΛΚΙΝΑ) και με συγκομιδή 107.5 βαθμών συγκαταλέγονται πλέον στις μεγάλες δυνάμεις του Ελληνικού Στίβου.​

Πρωταγωνιστής στις ρίψεις ο ΔΑΡΒΙΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΗΣ (2005) ο οποίος κατέκτησε 2 χρυσά μετάλλια. Στην δισκοβολία κέρδισε με ατομικό ρεκόρ 47,07μ. και στην Σφαιροβολία με επίδοση 14,81μ. ηταν και παλι ο νικητής ! Ταυτόχρονα ο αθλητής της Βάσως Παναγιωτοπούλου κέρδισε και την πρόκρισή του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας Κ18 που θα διεξαχθεί στον Βόλο (10-11/7/2021) .

Στα 200μ γυναικών Κ18 η 15χρονη ΣΕΝΚΑΛΑ ΗΒΗ-ΦΑΝΗ (2006) για άλλη μια φορά επιβεβαίωσε οτι αποτελεί την κορυφαία αθλήτρια στο αγώνισμα , στον όμιλό και ενα απο τα μεγαλύτερα ταλέντα στην χώρα. Με νέο ατομικό ρεκόρ 26.15 κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο , παρά τον αντίθετο άνεμο (-3.8μ.) και κέρδισε την πρόκριση για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18. Να σημειώσουμε οτι η αθλήτρια του Γιάννη Πίτσα ανήκει στην μικρότερη κατηγορία (Κ16). ​