Κλάδεμα επικίνδυνων δέντρων στις όχθες της Πικροδάφνης
Καθαριότητα - Πράσινο
02 Φεβρουαρίου, 2021
Την τελευταία εβδομάδα του Ιανουαρίου 2021, συνεργείο της Περιφέρειας Αττικής, σε συνεργασία με το Τμήμα Πρασίνου του Δήμου Αγίου Δημητρίου και κατόπιν σχετικής άδειας από το Δασαρχείο Πειραιά, κλάδεψε επικίνδυνα υπερύψηλα δένδρα που βρίσκονται στις όχθες του ρέματος της Πικροδάφνης, εντός των διοικητικών ορίων του Δήμου.
Τα δένδρα, κυρίως ευκάλυπτοι και λεύκες, με τα εύθραυστα κλαδιά τους που μπορεί να πέσουν, προκαλούν φραγμούς στην κοίτη του ρέματος και κατά συνέπεια εμφάνιση πλημμυρικών φαινομένων.
Τα συνεχή προληπτικά παραρεμάτια κλαδέματα, ενισχύουν την αντιπλημμυρική προστασία του Δήμου και μειώνουν τον κίνδυνο ατυχημάτων ή πρόκλησης υλικών ζημιών.