Σημαντικές διακρίσεις του ΟΦΚΑ “Οδυσσέας” στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ18

Αθλητικές εκδηλώσεις

Σπουδαία παρουσία είχαν οι αθλητές και αθλήτριες του ΟΦΚΑ Οδυσσέας Αγίου Δημητρίου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ18, που έγινε στον Βόλο και το Πανθεσσαλικό Στάδιο στις 18-19 Ιουνίου 2022. Οι αθλητές/τριες του συλλόγου κατέκτησαν συνολικά 2 μετάλλια, ένα χρυσό και ένα χάλκινο, ενώ πέτυχαν και πολλά καλά πλασαρίσματα.

ofka_lyrh_18-6-2022

Η Μικαέλα Λύρη ήταν η χρυσή νικήτρια στο άλμα εις μήκος με 5.88μ., ενώ η νεαρή αθλήτρια την πρώτη ημέρα των αγώνων είχε κατακτήσει την 4η θέση στα 100μ.

ofka_4X100_18-6-2022

Ακόμα, η ομάδα σκυταλοδρομίας 4×100μ. με τους Σωτήρη Δάρα, Γιώργο Ναλιτζή, Κωνσταντίνο Αρμένη και Νικόλα Τσινάρη κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Την 4η θέση κατέκτησαν ο Σωτήρης Δάρας στο άλμα εις μήκος και ο Στέλιος Σίμος στον ακοντισμό, ενώ 6ος ήταν ο Μάριος Λιλής στο άλμα εις ύψος.

Τέλος, οι «μικροί» και οι «μικρές» της ομάδας: η 15χρονη Δήμητρα Αντωνίου ήταν 14η στα 1.500μ., ο 15χρονος Ευθύμης Κανάς 16ος στα 3.000μ. και η 14χρονη Αγγελική Τσιλιβάκου 36η στα 3.000μ.

Λίγα λόγια για τον ΟΦΚΑ

Ο ΟΦΚΑ Οδυσσέας Αγίου Δημητρίου είναι ο πρώτος σύλλογος στίβου στον Άγιο Δημήτριο από το 1989. Όλα αυτά τα χρόνια έχει παράξει εκατοντάδες αθλητές και πρωταθλητές, ενώ χιλιάδες παιδιά έχουν περάσει από τις Ακαδημίες του!

Έχει στη δύναμη του ικανούς προπονητές τόσο στις Ακαδημίες όσο και στα 4 αγωνιστικά τμήματα (Άλματα, Ταχύτητες, Ρίψεις, Αντοχή) όπου κάθε χρόνο πετυχαίνουν σπουδαίες διακρίσεις στις αγωνιστικές κατηγορίες. Τα τελευταία 20 χρόνια είναι σταθερά στα 20 πρώτα σωματεία της χώρας και συνεχίζει!